راهرو کانتینری مجموعه دپوکانتین

تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۲

تاریخ بروزرسانی: 03 اردیبهشت 1403

امروزه استفاده از کانتینرهای دست دوم به دلایل مختلف رو به افزایش است. کانتینرهای دست دوم، گزینه مناسبی برای کسانی هستند که می خواهند با هزینه‌ای مناسب، کانتینری مناسب با نیازشان خریداری کنند. البته خرید کانتینر دست دوم نیازمند دقت و توجه به نکات متعددی است تا بتوان کانتینری مناسب و سالم تهیه کرد. در ادامه به بررسی دلایل خرید کانتینر دست دوم، نکات پر اهمیت در خرید آن و همچنین کاربردها و نگهداری از کانتینر دست دوم می‌پردازیم

در صورت علاقه به مطالعه بیشتر می‌توانید درباره‌ی کانتینر‌ها، می توانید به پست قبلی وبلاگ دپوکانتین مراجعه کرده و با تعریف کانتینر و کاربردهای آن آشنا شوید.

کانتینر دست دوم چیست؟

کانتینر دست دوم، به کانتینرهایی گفته می‌شود که یک دوره فعالیت و سرویس دوره‌ای را از سر گذرانده‌اند. در ایران، منظور از کانتینر دست دوم عموما کانتینر ساخته شده بین سال 2000 تا حدود 2015 است. کانتینرهای دست دوم در صورت انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای، می‌توانند سال‌ها به خدمت در صنعت کشتیرانی ادامه دهند.

دلایل خرید کانتینر دست دوم

قیمت کم‌تر

یکی از مهم‌ترین دلایل خرید کانتینر دست دوم، هزینه کمتر آن نسبت به کانتینرهای نو است. کانتینرهای دست دوم معمولاً با قیمتی پایین‌تر از نمونه‌های نو فروخته می‌شوند؛ بنابراین اگر بودجه محدودی برای تهیه کانتینر دارید، خرید کانتینر دست دوم گزینه بهتری خواهد بود.

در دسترس بودن نسبت به کانتینر نو

یکی دیگر از مزایای کانتینرهای دست دوم، در دسترس بودن سریع آنهاست. شما می توانید کانتینر مورد نیاز خود را در کمتر از یک هفته تهیه کنید. اما سفارش یک کانتینر نو ممکن است چندین ماه زمان ببرد.

کانتینر دست دوم ۲۰ فوت و ۴۰ فوت

انواع کانتینر دست دوم

کانتینرهای دست دوم را می‌توان بر اساس موارد مختلفی دسته‌بندی کرد. ابعاد و کاربری کانتینر، دسته‌بندی ابعاد و کاربری کانتینر دست دوم نیز، دقیقا مثل کانتینر نو انجام می‌شود. برای مطالعه بیشتر درباره‌ی این دسته‌بندی‌ها می توانید به انواع کانتینر مراجعه فرمایید.

علاوه بر موارد بالا، کانتینرهای دست دوم بر اساس مجوز و موارد استفاده خود نیز به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

کانتینر دست دوم دارای مجوز کشتیرانی

کانتینرهای ساخته شده بین سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، در صورت تایید شدن پس از بازرسی توسط متخصصین IICL، مجوزهای حمل و نقل بین‌المللی و دریایی را کسب کرده و به زندگی خود در این صنعت ادامه می‌دهند. این دسته از کانتینرها مشخصا برای تجار و شرکت‌های کشتیرانی کاربرد دارد.

کانتینر دست دوم انباری

کانتینرهای انباری، کانتینرهایی هستند که موفق به کسب مجوزهای لازم برای خدمت در صنعت کشتیرانی را کسب نکرده‌اند و تنها می‌توانند در خشکی و یا به‌صورت انبار به زندگی خود ادامه دهند.

کانتینر دست دوم تغییر کاربری

این گروه از کانتینرهای دست دوم عموما کانتینرهایی بین ۱۰ تا ۱۵ ساله‌ای هستند که در عین سلامت و امکان کسب مجوزهای لازم، از چرخه‌ی حمل و نقل خارج شده‌اند و زندگی تازه‌ای را آغاز کرده‌اند. کانتینرهای تغییر کاربری یا کانتینکس، به سازه‌هایی گفته می‌شود که بر اساس نیاز کارفرما ساخته شده و فضاهای مسکونی، تجاری، سرویس بعداشتی، کافه و… را با استفاده از چهارجوب کانتینر شکل می دهند.

نکات پر اهمیت در خرید کانتینر دست دوم

بررسی سلامت و وضعیت

مهمترین نکته در خرید کانتینر دست‌دوم، بررسی دقیق شرایط سلامت و وضعیت آن است. پیش از خرید کانتینر دست دوم باید حتما آن را مورد بازبینی قرار داده و از سلامت شاسی و کرنر فیتینگ‌های آن اطمینان حاصل کرد. خوردگی، ضربه، نشتی و آسیب دیدگی احتمالی برخی از مواردی هستند که بلای جان کانتینرهای دست دوم می‌شوند. با این حال تایید یک کارشناس  IICL، معتبرترین مهر تایید برای سلامت کانتینر و آمادگی آن برای استفاده در صنعت حمل و نقل است.

مشخصات فنی کانتینرها

قبل از خرید باید مشخصات فنی کانتینر از جمله ابعاد، ظرفیت بارگیری و وزن مجاز را بررسی کنید تا خریدی مطابق با نیازهای خود انجام دهید. همچنین سال ساخت و مشخصات عایق بندی حرارتی و صوتی کانتینر را مورد توجه قرار دهید. در صورت نیاز به خرید کانتینرهای خاص، مثل کانتینرهای یخچالی، باید از سلامت سیستم‌های سرمایشی آن نیز اطمینان حاصل کرد.

قیمت کانتینر دست دوم

هرچند کانتینر دست دوم ارزان تر از کانتینر نو است، اما قیمت آن با توجه به کیفیت، سال ساخت و ابعاد متفاوت خواهد بود. عوامل متعددی مثل سال ساخت، شرایط بدنه و بسیاری دیگر در تعیین قیمت کانتینرهای دست دوم موثر هستند.

برای آشنایی بیشتر می‌توانید به مقاله قبلی وبلاگ دپوکانتین مراجعه کرده و با نحوه محاسبه قیمت کانتینر بیشتر آشنا شوید.

کاربردهای کانتینر دست دوم

انبار و فضاهای صنعت

یکی از کاربردهای رایج کانتینرهای دست دوم، استفاده به عنوان انبار و فضاهای صنعتی و تولیدی است. کانتینرها می‌‎توانند فضای مناسبی برای نگهداری محصولات، مواد اولیه، تجهیزات و … ایجاد کنند.

اسکان موقت و دائم

استفاده از کانتینر به عنوان خانه و یا محیط اسکان پرسنل در پروژه‌های مختلف صنعتی، تولیدی، ساختمانی و حتی معدنی، یکی از مهم‌ترین کاربردهای کانتینر است. کانتینرهای دست دوم می‌توانند پس از تغییر کاربری، در ایجاد محیط‌های مسکونی دائمی و موقتی موثر باشد.

کاربری تجاری 

کانتینرهای دست دوم پس از تغییر کاربری می‌توانند برای اهداف تجاری مانند دفتر کار، فروشگاه، رستوران، کافه و … گزینه مناسبی باشند. این سازه‌ها می‌توانند فضایی ایمن و مقرون به صرفه برای مشاغل مختلف فراهم آورند.

حمل و نقل

اصلی‌ترین کاربرد کانتینرها، حمل و نقل کالا در سراسر جهان است. کانتینرهای دست دوم نیز از این قائده مستثنی نیستند. حمل و نقل دریایی، ریلی، جاده‌ای و امکان جا‌به‌جایی آسان کانتینر بین هر سه، آن را به بهترین ابزار برای جا‌به‌جایی کالا تبدیل می‌کند.

تعمیر و نگهداری

پس از خرید کانتینر دست دوم، برای حفظ عمر مفید آن باید تعمیرات و نگهداری های دوره ای انجام شود. بازبینی درزگیرها، تعویض قطعات معیوب، روغن کاری و … برخی از موارد حائز اهمیت در تضمین عمر مفید کانتینرها هستند.

رنگ آمیزی کانتینر

رنگ آمیزی و نقاشی مجدد کانتینرهای دست دوم باعث زیبایی بیشتر آنها شده و از خوردگی جلوگیری می کند. پیش از رنگ آمیزی باید سطوح را کاملا پاکسازی کرد و در صورت لزوم، از زنگ‌زدگی زدود.

پاکسازی و نظافت به موقع

نظافت مرتب کانتینرها از انباشتگی گرد و غبار و کثیفی جلوگیری کرده و باعث حفظ ظاهر آنها می شود. همچنین از خوردگی فلزات جلوگیری می کند.

تعویض قطعات معیوب

تمامی قطعات کانتینرها، غیر از ستون‌ها قابل تعویض و جایگزینی هستند. در مقابل، ستون‌های اصلی کانتینر، به هیچ وجه قابل جایگزینی نیستند و هرگونه آسیب به آن‌ها، نشانگر پایان عمر مفید کانتینرهاست.

جمع‌بندی

خرید کانتینر دست دوم با توجه به مزایایی همچون هزینه کمتر و در دسترس بودن سریع، گزینه مناسبی برای اهداف مختلف اعم از صنعتی، تجاری و مسکونی است. البته رعایت نکاتی همچون بررسی کیفیت و قیمت مناسب در خرید، و انجام نگهداری منظم برای حفظ عمر مفید کانتینرها ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی خرید کانتینر دست دوم، قیمت کانتینر دست دوم و سوالات دیگر، با مشاوران متخصص ما در مجموعه صنعتی دپوکانتین در ارتباط باشید.

امتیاز شما

2 نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *