کانکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟کمپ کانکسی ساندویج پنل

تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۴۰۲

تاریخ بروزرسانی: 06 اردیبهشت 1403

کانکس‌ها یکی از رایج‌ترین نمونه‌های سازه‌ی پیش‌ساخته هستند که امروزه، راه خود را در صنایع مختلف پیدا کرده‌اند. این سازه‌ها معمولاً به صورت مکعب مستطیل طراحی و با استفاده از شاسی‌های آهنی ساخته می‌شوند. با توجه به انعطاف‌پذیری و سهولت حمل و نقل کانکس‌ها، استفاده از آن‌ها همواره رو به افزایش بوده‌است. در ادامه به تعریف دقیق کانکس، انواع و کاربردهای مختلف آن می‌پردازیم.

کانکس چیست؟

کانکس نوعی سازه پیش‌ساخته و قابل حمل است که می‌تواند با توجه به ابعاد، نوع ساخت و متریال استفاده شده، هر کاربردی داشته باشد. اسکان، انبار، کمپ کارگاهی، کانکس نگهبانی و کاروان‌ها، تنها چند مورد از کاربری‌های بی‌پایان کانکس‌ها هستند. معمولا کانکس، با استفاده از ورق‌های فلزی یا صفحات ساندویچ پانل ساخته می‌شود. مشخصا هریک از این سازه‌ها مزایا و معایب خود را دارند که در بخش‌های بعد با جزئیات بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم. تجهیزات درون هر کانکس و محل قرارگیری درب و پنجره‌ها نیز بر اساس نیاز کارفرما قابل تغییر است. کانکس‌ها، عموما در ابعاد استاندارد 6 و 12 متری ساخته می‌شوند اما امکان ساخت در اندازه‌های دیگر نیز وجود دارد. علت استفاده از ابعاد 6 و 12 متری، آسانی حمل آن‌ها با تریلی است.

کانکس 6 متری ساندویج پانل استاندارد دپوکانتین

انواع اصلی کانکس

کانکس‌ها بر اساس نوع و متریال ساخت به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

کانکس ورقی:

کانکس ورقی، ساده‌ترین نوع کانکس است که با استفاده از یک شاسی آهنی و دیواره‌های ورقی ساخته می‌شود. مزیت اصلی این نوع کانکس هزینه و مدت زمان پایین ساخت است اما مقاومت پایین آن‌ها در بربر عوامل محیطی مثل دما و رطوبت، باعث عمر نسبتا پایین آن‌ها می‌شود. با این حال، استفاده از کانکس‌های ورقی برای کانکس نگهبانی، انبار و کارگاهی نسبتا رایج است.

کانکس ورقی استاندارد سفید در مجموعه دپوکانتین

کانکس ساندویچ پانل:

کانکس‌های ساندویچ پانل، با استفاده از ورق‌های ساندویچ پانل پلی‌اورتان ساخته می‌شوند. دیواره‌ها، سقف و کف سازه، با قرارگیری ورق‌های ساندویچ پانل برروی شاسی ساخته‌شده از پروفیل آهن، شکل می‌گیرند. از مزایای کانکس‌های ساندویچ پانل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عایق قدرتمند

مقاومت ساندویچ پانل به زخامت چهار سانت و دانسیته 40، در برابر دما، مشابه بیش از 20 سانت دیوار بتنی است. همین موضوع باعث کاهش چشمگیر اتلاف انرژی مصرفی برای گرمایش و سرمایش کانکس‌ها می‌شود.

مقاومت بالا دربرابر رطوبت

دیواره‌های آلومینیومی ساندویچ پانل، امکان پوسیدگی ناشی از رطوبت را به حداقل می‌رسانند.

مقاومت در برابر زلزله

با توجه به زلزله‌خیز بودن اکثر نواحی ایران، مقاومت سازه‌های ساندویچ پانل در برابر زلزله می‌تواند جان ساکنین و یا پرسنل مستقر را نجات دهد. این مقاومت، با استفاده از پروفیل‌های زخیم، استفاده از شاسی مستحکم و خرپا برای سقف و مقاومت بالای پانل‌ها حاصل می‌شود.

کانکس کامپوزیت:

کانکس‌های کامپوزیتی، از ورق‌های کامپوزیت برای نمای سازه‌ها استفاده می‌کنند. رنگ‌بندی متنوع و ظاهر زیبای کانکس‌های کاپوزیتی، آن‌ها را به گزینه مناسبی برای کیوسک‌های نگهبانی، ATM و… تبدیل می‌کند.

کانکس کامپوزیتی قرمز و خاکستری کیوسکی

کاربردهای اصلی کانکس

این سازه‌های پیش‌ساخته به دلیل انعطاف‌پذیری، سهولت حمل، هزینه‌ مناسب ساخت و بسیاری دیگر، کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف پیدا کرده است. علاوه بر متریال ساخت کانکس، کاربری آن نیز فاکتوری دیگر است که می‌توان بر اساس آن، انواع کانکس را شناخت.

کانکس اداری و دفتر کار

کانکس‌ها می‌توانند به عنوان دفاتر کار موقت یا دائمی، مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال، می‌توان از این سازه‌های پیش ساخته برای ایجاد دفاتر کار موقت و یا دائمی مستقر مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه بر هر یک از این دو گروه با جزئیات بیشتر می‌پردازیم

محیط‌های اداری موقت

می‌توان از سازه‌های پیش‌ساخته در پروژه‌های ساختمانی، دفاتر اجرایی و پشتیبانی مستقر در رویدادها و نمایشگاه‌ها، دفتر موقت امدادرسانی در مناطق بحران‌زده استفاده کرد.

کانکس به عنوان دفتر کار دائمی

علاوه بر کاربری‌های موقتی کانکس در محیط‌های اداری، از موارد استفاده‌ی دائمی و بلند مدت آن می‌توان به  استفاده به عنوان دفتر کار مهندسین در کارخانجات و کارگاه‌ها، دفاتر مدیران و کارشناسان در شرکت‌ها و حتی دفاتر اداری در مجتمع‌های تجاری و صنعتی اشاره کرد.

کانکس مسکونی

بر خلاف باور عموم، استفاده‌ از کانکس به‌عنوان یک فضای مسکونی تنها به کاربری‌های موقت از جمله کمپ‌های کارگاهی و عمرانی و استفاده در نواحی بحران‌زده محدود نمی‌شود. مشابه محیط‌های اداری، کانکس‌ها فضاهایی مناسب برای اسکان موقت و دائم نیز ایجاد می‌کنند. از موارد کاربری کانکس‌ها به‌عنوان محیط‌های مسکونی، می‌توان به مواردی از جمله، ایجاد کانکس ویلایی در مناطق توریستی، واحد‌های مسکونی کوچک در شهرک‌های تفریحی و صنعتی اشاره کرد. یکی دیگر از موارد استفاده از کانکس برای اسکان افراد که تازگی با محبوبیت فزاینده‌ای مواجه بوده است، ایجاد اقامتگاه‌های دانشجویی و کارمندی به عنوان اتاق خواب و خوابگاه‌ها به‌شمار می‌رود.

موارد استفاده کانکس در صنعت

مشخصا، سازه‌های پیش‌ساخته‌ی موقت و دائمی قابل حمل، در محیط‌های مختلف صنعتی نیز کاربرد فراوانی دارند. از  سازه‌های پیش‌ساخته مربوط به عنوان انبار گرفته تا واحدهای کارگاهی قابل حمل.

علاوه بر موارد ذکر شده، کانکس‌ها به علت طبیعت قابل حمل خود، می‌توانند در مناطق صعب‌‌العبور نیز قرار گرفته و فرصت‌های جدیدی را فراهم کنند. کلاس‌های درس مستقر در مناطق کم‌تر برخوردار و کارگاه‌های مستقر در مناطق کوهستانی تنها چند مثال از پتانسیل بسیار بالای این سازه‌ها هستند.

کانکس نگهبانی

یکی از مهم‌ترین کاربری‌های کانکس، خدمت به‌عنوان اتاقک‌های نگهبانی در محیط‌های پروژه‌ای و خصوصا پروژه‌های عمرانی به‌شمار می‌رود.

البته کاربرد کانکس‌ها به عنوان اتاقک نگهبانی، صرفا به پروژه‌های عمرانی محدود نمی‌شود. بیمارستان‌ها، محوطه‌های کارگاهی بزرگ، شهرک‌ها و بسیاری دیگر نیز می‌توانند از اتاقک‌های نگهبانی کانکسی استفاده کنند. استفاده از ساندویچ پانل برای ساخت این سازه‌ها، می‌تواند مصرف انرژی را به حداقل برساند و همچنین با فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهبان مستقر، توانمندی نیروها را به حداکثر برساند.

سایر کاربردهای کانکس 

از سایر کاربردهای کانکس می‌توان به مواردی ازجمله

کمپ ساندویچ پانل

کمپ‌های ساندویچ پانل، نوعی سازه‌ی گسترده‌ی ماژولار هستند که با استفاده از واحد های استاندارد کانکس ساندویچ پانل ساخته شده و فضاهایی گسترده را در محل پروژه ایجاد می‌کنند. ساختار ماژولار این سازه‌ها، امکان برپایی سازه‌های عظیم و همچنین فرصت گسترش آسان‌ آن‌ها را در طول پروژه فراهم می‌کند.

کمپ گسترده ساندویج پانل تولید مجموعه دپوکانتین

  • مزایای کانکس‌ها نسبت به ساختمان‌های معمولی ثابت
  • سرعت بالای ساخت: کانکس‌ها به عنوان سازه‌های پیش‌ساخته، امکان نصب سریع سازه را فراهم می‌کنند.
  • قابلیت جابجایی: کانکس‌ها به‌علت استفاده از جاقلابی‌های استاندارد و ابعاد مناسب برای حمل با تریلی، به راحتی قابل جا‌به‌جایی هستند.
  • هزینه پایین‌تر: هزینه ساخت کانکس‌ها نسبت به ساختمان‌های معمولی کمتر است.
  • انعطاف‌پذیری بالا: کانکس‌ها را می‌توان برای کاربردهای مختلفی تجهیز کرد. همانطور که بالاتر ذکر شد، پتانسیل کانکس‌ها بی‌پایان است.
  • سبک‌بودن: کانکس‌ها نسبتاً سبک هستند و حمل آن‌ها آسان است.

نکاتی درباره نگهداری کانکس

برای طول عمر بیشتر کانکس، رعایت نکات زیر ضروری است:

  • بازرسی و بازبینی دوره‌ای: باید به طور مرتب کانکس را از نظر زنگ زدگی، خرابی رنگ و آسیب‌دیدگی بررسی کرد.
  • نگهداری در مکان مناسب: کانکس را باید در سطحی صاف و بدون نشست قرار داد و از وارد شدن رطوبت به آن جلوگیری کرد.
  • رعایت استانداردهای ایمنی: در صورت استفاده به عنوان محل سکونت یا کار، باید استانداردهای ایمنی رعایت شود.

جمع‌بندی

کانکس‌ها به دلیل قابلیت حمل، نصب سریع و هزینه پایین، کاربردهای فراوانی در صنعت، مسکن، امور اداری و خدماتی دارند. استفاده از کانکس‌ها می‌تواند راه‌حلی مقرون به صرفه برای نیازهای موقت یا دائمی باشد. با توجه به انعطاف‌پذیری بالای کانکس‌ها می‌توان آن‌ها را برای کاربردهای گوناگونی تجهیز نمود. در مجموع، کانکس گزینه‌ای اقتصادی و کارآمد برای رفع نیازهای مسکن، اداری و صنعتی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی دنیای رنگارنگ کانکس‌ها، با مشاوران متخصص ما در مجموعه صنعتی دپوکانتین در ارتباط باشید.همچنین شما می‌توانید با مراجعه به صفحه ی انواع کانکس با محصولات تولید شده در مجموعه صنعتی دپوکانتین بیشتر آشنا شوید.

امتیاز شما

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *