کانکس مسکونی | مجموعه صنعتی دپوکانتین

تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۲

تاریخ بروزرسانی: 27 تیر 1403

کانکس مسکونی چیست؟

کانکس مسکونی، نوعی سازه‌ی پیش‌ساخته است که با استفاده از چهارچوب و شاسی‌ای فلزی و دیواره‌های پرچ شده ساخته می‌شود. جنس این دیوار‌ه‌ها بر اساس سفارش کارفرما قابل تغییر است اما رایج‌ترین نوع مواد اولیه برای ساخت این دواره‌ها، ورق ساندویچ پانل است. ورق ساندویچ پانل، با درکنار هم قرار گرفتن دو لایه فلزی خارجی و نوعی فوم برای لایه میانی ساخته می‌شود.
ورق ساندویچ پانل، به دلیل برخورداری از مزایای متعدد مثل مقاومت بالا در برابر ضربه و زلزله، عایق بودن دربرابر رطوبت و دما و همچنین مقاومت دربرابر صدا، بهترین گزینه برای ساخت کانکس‌های مسکونی است.

توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر با کانکس مقاله کانکس و کاربردهای آن مجموعه دپوکانتین را مطالعه نمایید.

مزایا و معایب کانکس‌های مسکونی

کانکس‌های مسکونی، به دلیل نوع خاص ساخت خود، از مزایای متعددی برخوردارند. برای مثال:

امکان جابه‌جایی

یکی از مهم‌ترین مزایا و ویژگی‌های تمام کانکس‌ها، قابل حمل بودن آن‌ها است. این ویژگی می‌تواند در مواردی که کانکس‌های مسکونی به‌عنوان یک محل اسکان پروژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار مفید باشد و هزینه‌های پروژه را به حداقل برساند.

مقاومت بالا در برابر رطوبت و دما

استفاده از فوم پلی اورتان در ساخت ورق‌های ساندویچ پانل که مهم‌ترین عضو سازنده‌ای این کانکس‌ها هستند، باعث ایجاد عایقی مثال‌زدنی می‌شود. چنین عایقی، اتلاف انرژی مصرفی برای گرمایش و سرمایش سازه را به حداقل می‌رساند.

عدم استفاده زیربنا

عدم استفاده‌ی کانکس‌ها از زیربنا، امکان نصب و قرارگیری آن‌ها در هر سطح و زمینی را فراهم می‌کند. مهم نیست که سطح مورد نظر استحکام لازم برای بنا کردن یک سازه را ندارد. وزن پایین کانکس‌ها در کنار نصب آسان آن‌ها باعث سادگی استفاده از آن‌ها در هر فضایی می‌شود. علاوه بر آن، عدم استفاده از زیربنا، پیچیدگی‌های خاص ساخت و ساز در یک زمین را نیز از بین می‌برد.

ساختار ماژولار

کانکس‌ها به دلیل ساختار ماژولار خود، می‌توانند به سادگی یک سازه‌ی گسترده را شکل دهند. مهم ترین دلیل استفاده از ماژول‌های متعدد برای ساخت یک سازه‌ی گسترده، سادگی حمل هر ماژول توسط تریلی است.
البته در کنار این مزایا، کانکس‌های مسکونی معایبی نیز دارند. برای مثال، در صورت عدم استفاده از سازه‌های ماژولار، ابعاد یک کانکس مسکونی محدود است. این سازه‌ها در مقایسه با بناهای سنتی نیز عمری کوتاه‌تر دارند.

نمای داخلی کانکس مسکونی ساندویچ پانل

مشخصات و ویژگی ها کانکس‌های مسکونی

تمامی کانکس‌های مسکونی ساندویچ پانل، ضد زلزله بوده و در عایق بودن در مقابل دما، صدا و رطوبت مثال زدنی هستند اما ویژگی‌های این کانکس‌ها به این موارد محدود نمی‌شود. شاسی این سازه‌ها عموما از پروفیل آهن با زخامت 5 میلی‌متر ساخته می‌شوند. برای تضمین مقاومت بالای سازه‌ها، در کف کانکس‌های مسکونی از تیرآهن‌های 14، 16 و یا 18 استفاده می‌گردد. درب‌های UPVC در کنار پنجره‌های دوجداره، باعث به حداقل رسیدن اتلاف انرژی مصرفی برای گرمایش، سرمایش و حفظ دمای کانکس‌ها می‌شوند.

قیمت کانکس های مسکونی

قیمت کانکس‌های مسکونی، به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

  • ابعاد کانکس
  • زخامت پنل‌های کف، سقف و دیواره‌ها
  • زخامت پروفیل شاسی
  • نوع و زخامت تیراهن و قوطی‌های مورد استفاده در کف کانتینر
  • امکانات مختلف مثل سرویس بهداشتی، آشپزخانه و بسیاری دیگر
  • موارد سفارشی و شخصی‌سازی بیشتر

اما در نهایت، حدود قیمت هر کانکس به ازای هر متر مربع، حدود 15 میلیون تومان است. لازم به ذکر است که این مقدار، شروع قیمت این سازه‌هاست.

ابعاد مختلف کانکس های مسکونی

کانکس‌های مسکونی، عموما در دو دسته‌ی اصلی جای می‌گیرند. دسته‌ی اول کانکس‌های ویلایی هستند. ابعاد این کانکس‌ها به دلیل کاربری آن‌ها، عموما بزرگ‌تر از نوع دوم است. رایج‌ترین این ابعاد، سازه‌های 40 متری، 50 متری، 60 متری و 100 متری است. در مقابل، نوع دیگر کانکس‌های مسکونی که عموما در کاربری‌‌های پروژه‌ای به کار می‌روند به دلیل اهمیت بالای هزینه‌های سازمان و موارد دیگر، در موضوع ابعاد محدودتر هستند. بسیاری از این کانکس‌ها در ابعاد 6 و 12 متری ساخته می‌شوند. کانکس 6 متری عموما تنها فضایی برای استراحت و یا کار را فراهم می‌کند اما کانکس‌های مسکونی 12 متری، امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، حمام و حتی آشپزخانه را درون خود جای می‌دهند.

کانکس مسکونی ساندویچ پانل در حال حمل

شایان ذکر است که ابعاد کانکس‌های ویلایی بر اساس مساحت و کانکس‌های پروژه‌ای بر اساس طول آن‌ها مشخص می‌شود.

نتیجه‌گیری

کانکس‌های مسکونی، راه حلی مناسب برای ساخت فضای اسکان در ویلاها، پروژه‌های ساختمانی، پروژه‌های صنعتی و بسیاری دیگر است. ویژگی‌های خاص این سازه‌ها در کنار امکان شخصی‌سازی، باعث محبوبیت روزافزون کانکس‌های مسکونی شده است. البته با این حال ممکن است ابعاد متنوع و مواد اولیه خاص کانکس باعث سردرگمی شما بشود. امیدواریم که توانسته باشیم انتخاب را برای شما ساده‌تر کنیم.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع کانکس و نحوه‌ی سفارش و خرید، با مشاورین متخصص ما در مجموعه دپوکانتین در ارتباط باشید.

امتیاز شما

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *