ویلا پیش ساخته | مجموعه صنعتی دپوکانتین

تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۲

تاریخ بروزرسانی: 27 تیر 1403

ویلای پیش‌ ساخته چیست؟

به‌طور کلی، به تمام ویلاهایی که در محلی غیر از محل قرارگیری نهایی خود ساخته شده و سپس به محلی دیگر حمل می‌شوند، ویلای پیش‌ ساخته گفته می‌شود. این سازه‌ها به دلیل عدم استفاده از زیربنا، ساختاری قابل حمل دارند. امکان تولید سریع آن‌ها در کنار هزینه‌های پایین‌تر تولید،‌ باعث افزایش محبوبیت این سازه‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

انواع ویلاهای پیش ساخته

ویلاهای پیش‌ساخته به علت محبوبیت بسیار بالای خود و افزایش استفاده در سال‌های اخیر، برای براورده کردن نیازهای تمامی کاربران در أنواع متعددی ساخته شده‌اند. برای مثال:

ویلای پیش‌ساخته‌ی چوبی

این سازه‌ها، با استفاده از شاسی، دیواره‌ها و سقف چوبی ساخته می‌شوند. این نوع ویلای پیش‌ساخته را می‌توان قدیمی‌ترین نوع ویلای پیش‌ساخته معرفی کرد. ظاهر زیبا و خاص، مهم‌ترین ویژگی این سازه‌ها است. عایق‌بندی نسبتا ضغیف و امکان بالای آتش‌سوزی نیز، برخی از معایب این سازه‌ها به‌شمار می‌روند.

ویلای پیش‌ساخته فلزی

ویلای پیش‌ساخته‌ی فلزی را می‌توان پدر کانکس‌های امروزی دانست. این سازه‌ها قابلیت جابه‌جایی آسان کانکس را ندارند اما ساختار کلی آن‌ها، تفاوت چشمگیری با کانکس‌های امروزی ندارد.

ویلای پیش‌ ساخته کانکسی

ویلای پیش‌ساخته‌ی کانکسی یا کانکس ویلایی محبوب‌ترین نوع ویلای پیش‌ساخته است. این سازه‌ها با استفاده از یک شاسی فلزی ساخته شده با پروفیل‌های زخیم و کف ساخته شده با تیرآهن‌‌های ۱۲، ۱۴ و ۱۶، مقاومت مثال‌زدنی خود را به دست می‌آورند. دیواره‌ها، سقف و کف این سازه‌ها نیز با استفاده از ورق های ساندویچ‌پانل ساخته می‌شود.

ویلای پیش‌ ساخته کانتینری

ویلای کانتینری، نوین‌ترین روش ساخت ویلاهای پیش‌ساخته است. این سازه‌ها در واقع کانتینرهای تغییر کاربری‌یافته‌ای هستند که زندگی جدیدی را به‌عنوان یک واحد مسکونی شروع کرده‌اند. استراکچر مستحکم، دیواره‌های عایق و ضد زنگ و زیبایی ظاهری این سازه ها باعث افزایش محبوبیت آن‌ها شده است.

مزایا ‌و معایب ویلای پیش‌ ساخته

هر یک از انواع ویلای پیش‌ساخته،‌ به دلیل نحوه‌ی خاص ساخت خود، مزایا و معایب مختلفی دارند اما به‌علت تمرکز مجموعه‌ی صنعتی دپوکانتین بر ساخت سازه‌های کانکسی و کانتینری، در ادامه به این دو گروه بیشتر می پردازیم.

مزایا و معایب کانکس ویلایی

کانکس‌های ویلایی با استفاده از شاسی فلزی ساخته می‌شوند. قرارگیری جاقلابی‌های استاندارد در گوشه‌های این شاسی، حمل و نقل کانکس ویلایی را به امری ساده تبدیل می‌کند. علاوه بر آن مواردی مثل استفاده از ورق‌های ساندویچ پانل و دیواره‌های سازه، پنجره‌های دو‌جداره و درب‌های UPVC، به کنترل دما درون کانکس کمک می‌کنند.
محدودیت در ابعاد و امکان شخصی‌سازی ظاهر کانکس‌ها، در کنار عمر محدود بین ۲۵ تا ۳۰ سال، شاید برای همه مناسب نباشد و از معایب کانکس ویلایی به‌شمار برود.

مزایا و معایب ویلای کانتینری

جذاب‌ترین ویژگی سازه‌های کانتینری، ظاهر خاص و مدرن آن‌ها است. البته جذابیت‌های ویلاهای کانتینری به ظاهر آن‌ها محدود نمی‌شود. استراکچر قدرتمند کانتینر، توان تحمل ۴ کانتینر ۳۰تنی برروی خود را داراست. همین موضوع، ساخت سازه‌های چند طبقه کانتینری را آسان می‌کند. دیواره‌های کانتینر نیز برای مقاوت بلند مدت دربرابر رطوبت و نمک دریا ساخته شده‌اند. همین موضوع، عمری بسیار طولانی به سازه‌های کانتینری می‌دهد. امکان ترکیب و ساخت سازه‌های بزرگ‌تر در کنار مقاومت بالا، مشکلات کانکس‌های ویلایی را رفع می‌کند.
هزینه‌ی بالاتر ساخت این سازه‌ها نسبت به معادل کانکسی خود را شاید بتوان تنها عیب این نوع سازه‌ها دانست.

ویلای کانتینری سیاه با پنجره‌های بزرگ

طراحی و ساخت ویلاهای پیش ساخته

ویلا‌های پیش‌ساخته معمولا به سفارش و با درنظر گرفتن نیاز و خواسته‌های کارفرما ساخته می‌شوند؛ به همین دلیل، اولین قدم در ساخت هر ویلا، بیان نیازها توسط کارفرما است. در مرحله‌ی بعد، مهندسین مجموعه صنعتی دپوکانتین نقشه‌ای دست‌نویس ترسیم می‌کنند. پس ایجاد تغییرات لازم و نهایی‌سازی، نسخه‌ای دقیق و دیجیتالی از نقشه‌ی اولیه رسم می‌شود. نهایتا سازه، بر اساس نقشه‌ها به مرحله‌ی تولید می‌رسد.

قیمت و نحوه‌ی خرید ویلای پیش‌ ساخته

همانطور که گفته شد، ویلاهای پیش ساخته، بر اساس سفارش ساخته می‌شوند و تعیین قیمت آن‌ها به موارد متعددی بستگی دارد. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

  • متریال استفاده شده در ساخت سازه
  • زخامت ورق‌های ساندویچ پانل مورد استفاده
  • مساحت و ابعاد سازه
  • هزینه‌های حمل و نقل
  • امکانات ویژه سازه
  • مشخصات ظاهری سازه

نتیجه‌گیری

ویلای پیش‌ ساخته به سازه‌ی قابل حملی گفته می‌شود که در محلی غیر از محل قرارگیری نهایی خود ساخته می‌شود. این سازه‌ها به دلیل برخورداری از مزایای متعدد مثل زمان ساخت کوتاه و هزینه‌ي ساخت پایین‌تر از سازه‌های سنتی در سال‌های اخیر محبوبیتی روز افزون داشته‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر، ثبت سفارش و خرید ویلای کانتینری و یا کانکس ویلایی پیش‌ساخته، با مشاورین متخصص ما در مجموعه صنعتی دپوکانتین در ارتباط باشید.

سوالات متداول

1. ویلاهای پیش ساخته چه معایبی دارند؟

ویلاهای پیش ساخته به دلیل تولید در کارخانه، ممکن است کیفیت پایین‌تری نسبت به سازه‌های سنتی داشته باشند. همچنین، این ویلاها از نظر تنوع طرح و مدل، کمتر از سازه‌های سنتی هستند. علاوه بر آن، ویلاهای پیش ساخته نیز مانند سازه‌های سنتی، نیاز به مجوز از شهرداری دارند.

2. قیمت ویلاهای پیش ساخته چه قدر است؟

قیمت ویلاهای پیش ساخته بسته به عوامل مختلفی از جمله متراژ، نوع مصالح و امکانات، متفاوت است. به طور کلی، قیمت این ویلاها از ۱۵ تا ۱۷ میلیون تومان شروع می‌شود.

3. تفاوت ویلاهای پیش ساخته با دیگر ویلاها چیست؟

ویلاهای پیش ساخته در محلی غیر از محل قرارگیری نهایی خود ساخته می‌شوند و قابل حمل هستند. علاوه بر آن، به دلیل عدم استفاده از زیربنا، این سازه‌ها به بسیاری از مجوز‌های سازه‌های سنتی نیاز ندارند.

4. چند نوع ویلا پیش ساخته وجود دارد؟

ویلاهای پیش ساخته به طور کلی به چهار دسته کلی چوبی، فلزی، کانکسی و کانتینری تقسیم می‌شوند.

5. سازه‌های مدولار و سازه‌های پیش ساخته چه تفاوتی با هم دارند؟

سازه‌های مدولار از ماژول‌های مختلف کوچکتر برای ایجاد یک مجموعه بزرگ استفاده می‌کنند. در حالی که ویلاهای پیش ساخته نیز برای دستیابی به ابعاد مورد نظر، از ماژول‌های کوچکتر استفاده می‌کنند، اما به بیان دیگر،‌ «مدولار» نیستند.

امتیاز شما

نظری ثبت نشده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *